یافتن سریع آیکون در آیکون فونت ها

گلیف براوزر

اگر در پروزه های طراحی ui چه تحت سیستم عامل و چه تحت وب از آیکون فونت ها استفاده کرده باشید، حتما میدانید که به دو روش میتونید آیکون ها رو توی پروژه استفاده کنید.

در روش اول که خیلی ابتدایی هست با ابزار charmap ویندوز فونت مورد نظر رو باز کرده و گلیف مورد نظر رو پیدا و توی محل مورد نظر قرار میدید و فونت اون بخش رو هم روی فونت مورد استفاده تنظیم می کنید و تمام.

اما روش دوم استفاده از استایل هایی هست که به همراه آیکون فونت ها معمولا ارائه میشود. در فایل های استایل این آیکون فونت ها هر آیکون نامی اختصاصی دارد و با استفاده از نام کلاس آن می توانید آیکون مورد نظر را لود کنید.

اما در این مطلب قصد داریم راه های آسان تر ساختن ساختن پیدا کردن آیکون مورد نظرمان را بررسی کنیم.

همانطور که می دانید فایل های استایل مکان مناسبی برای پیدا کردن آیکون مورد نظر ما نیستند. پس چطور باید نام آیکون مورد نظرمان را بین این همه آیکون پیدا کنیم ؟ :/

روش اول: به چیت شیت آن مجموعه آیکون در سایت سازنده مراجعه کرده و با کلیک بر روی تصویر آیکون نام آن برای ما نمایش داده می شود.

به عنوان مثال برای مشاهده لیست آیکون های مجموعه FontAwesome می توان از این آدرس استفاده کرد:

https://fontawesome.com/cheatsheet

عیب این روش این است که بسیار زمان بر بوده و پیدا کردن آیکون مورد نظر ما کمی سخت می باشد. همچنین در نسخه های مختلف ممکن است ui سایت سازنده تغییر کند و یا دیگر در دسترس نباشد.

روش دوم این است که کاراکتر مورد نظر را در charmap ویندوز پیدا کرده و کد یونیکد آن را در انتهای پنجره خوانده و در فایل استایل جستجو کنید!

اما در charmap آیکون ها بسیار ریز هستند و از طرفی مرتبا باید به فایل استایل آن مجموعه مراجعه نمایید. پس وجود یک ابزار آسان تر به نظر بسیار کاربردی می آید.

 

یکی از ابزارهای موجود برای این منظور FontAwesomeFX GlyphBrowser می باشد که متن باز و رایگان بوده و از آدرس زیر قابل دریافت می باشد:

https://github.com/Jerady/fontawesomefx-glyphsbrowser

توسط این ابزار چندین مجموعه در کنار هم قرار دارند و با کلیک بر روی هر آیکون نام آن و نام مجموعه آن برای شما نمایش داده می شود.

دیگر مزیت این ابزار این است که به زبان جاوا نوشته شده و فکر می کنم روی همه سیستم عامل ها قابل اجرا می باشد.

همچنین می توانید سایز آیکون ها را تغییر دهید تا جزئیات آن بهتر دیده شود.

عیب این ابزار این است که ممکن است همیشه آخرین نسخه فونت آیکون ها در آن نباشد. که در این صورت می توانید به همان روش جستجوی یونیکد در فایل استایل، نام آیکون مورد نظرتان را پیدا کنید.

اگر شما هم روش یا ابزاری می شناسید معرفی نمایید.

موفق باشید.

 

 

فرم نظر دهی

*