معرفی ابزارهای کنترل وابستگی ها

ابزارهای کنترل وابستگی

اگر برنامه نویس باشید حتما با ابزارهای سورس کنترل یا به عبارت ملموس تر git آشنایی دارید هرچند از آن تا به حال استفاده نکرده باشید.

یکی دیگر از این دست ابزارهای جانبی که اخیرا بسیار مورد استفاده قرارگرفته اند، ابزارهای کنترل وابستگی ها (Dependency Manager) می باشند. وظیفه این ابزارها کمک به شما در مدیریت کتابخانه های جانبی پروژه و به روزرسانی و امکانات دیگر می باشد.

به عنوان مثال توسط کامپوسر می توانید به راحتی همه کتابخانه های جانبی را به صورت خودکار در هنگام ساخت یک نمونه از شی مورد نظر بارگزاری نمایید. که برای اینکه بتوانید چنین کاری انجام دهید باید کتابخانه مورد نظر کدنویسی استاندارد داشته باشد.

به عنوان مثال PSR-4 یک استاندارد کدنویسی و نام گذاری فایل ها می باشد، که اگر کد شما این استاندارد را در نام گذاری فایل ها و نام کلاس ها رعایت کرده باشد، کامپوسر را قادر می سازد که تمام کلاس های شما را به محض فراخوانی به صورت خودکار لود نماید.

ابزارهای کنترل وابستگی معمولا یک فایل کانفیگ دارند که در روت (پوشه اصلی) پروژه قرار می گیرد. توسط این فایل قواعد کاری را می توانید برای آن تعیین نمایید.

به عنوان مثال برای استفاده از کامپوسر در فولدر اصلی پروژه یک فایل با نام composer.json ایجاد می نمایید و اطلاعات اولیه مانند نام پروژه، نام مالک، لایسنس، وابستگی های مورد استفاده و در صورت نیاز به بارگزاری خودکار فایل های خودتان استاندارد مورد نظرتان را تعیین می نمایید.

یکی دیگر از قابلیت های مفید این سیستم این می باشد که فقط فایل های خودتان را در سورس کنترل یا سرور وب سایتتان آپلود نموده و با اجرای یک دستور همه وابستگی ها در پروژه دانلود می شوند.

همانطور که احتمالا متوجه شده اید کامپوسر یک ابزار کنترل وابستگی ها برای زبان php می باشد.

کامپوسر به صورت فایل اجرایی در همه سیستم عامل ها قابل نصب بوده و توسط کامند لاین در دسترس می باشد.

به عنوان مثال برای شروع یک پروژه که کاملا توسط کامپوسر مدیریت شده باشد می توانید یک پوشه خالی ایجاد کرده و با باز کردن یک کامند لاین و انتقال به پوشه مورد نظر و بعد اجرای دستور composer init و وارد نمودن اطلاعات خواسته شده یک فایل کانفیگ ایجاد نمایید. البته می توانید این فایل را دستی نیز ایجاد نمایید.

برای بارگزاری کتابخانه های دیگر در پروژه هایتان هم دستوری مانند این وارد می نمایید:

php composer require “accountname/repositoryname”

در صورت درخواست کاربران در مطلبی جداگانه به طور کامل به تشریح نحوه استفاده از کامپوسر خواهم پرداخت.

برای آشنایی بیشتر با نحوه کانفیگ ابزار کامپوسر می توانید نگاهی به پروژه های php موجود در سایت github بیندازید و فایل composer.json موجود در آنها را بررسی نمایید تا بتوانید سریع تر با این ابزار آشنا شوید.

دقت داشته باشید که از ابزار کامپوسر در پوسته و افزونه های وردپرس نمی توانید استفاده نمایید اما پروژه های غیر رسمی ای برای این مورد منتشر شده است.

 

 

فرم نظر دهی

*