قابل ویرایش سازی خروجی توابع

قابل فیلتر سازی توابع

اگر برای وردپرس برنامه نویسی کرده باشید، حتما می دانید که در وردپرس می توان بر روی خروجی توابع فیلتر گذاری کرد.

اما شاید اصل مساله برایتان هنوز جا نیوفتاده باشد که چرا بهتر است یا چگونه می توان با این قابلیت وردپرس، قالب یا پلاگینی ساخت که اصطلاحا plugable باشد.

در بسیاری از موارد در حین کدنویسی (علی الخصوص کدنویسی متن باز) بهتر است به کاربران نهایی امکان افزودن قابلیت های دیگر را به افزونه خودتان بدون نیاز به دست بردن در سورس افزونه یا قالب اصلی بدهید. چرا که اساسا شما نمی توانید همه نیازهای کاربران نهایی را پیش بینی کنید. شاید گمان کنید خوب به مرور زمان این قابلیت ها رو خودم به افزونه اضافه خواهم کرد. اما در جواب این مساله باید به دو نکته اشاره کرد:

اول اینکه معلوم نیست کاربران حوصله ارائه ی بازخورد به شما را داشته باشند، و  اصلا نیازهایشان را با شما مطرح نکنند.

دوم اینکه وجود این قابلیت سختی چندانی بر شما تحمیل که نمی کند به کنار، حتی ممکن است با این کار خودتان نیز بتوانید در آینده از این قابلیت استفاده نموده و در هنگام افزودن قابلیت های جدید به جای دوباره نویسی با استفاده ار فیلترهای موجود خروجی توابعی که قبلا نوشته اید را متناسب با نیاز جدیدتان ویرایش نمایید.

مساله بعدی که ممکن است برایتان سئوال برانگیز باشد، این است که در یک پوسته یا افزونه توابع بسیاری نوشته اید، کدام توابع نیاز به فیلتر گذاری دارند؟

در پاسخ باید گفت هرچه خروجی توابع بیشتری را فیلتر گذاری نمایید، بهتر است. برای جلوگیری از تداخل نام هم حتما از پیشوندی که ترکیبی ار نام افزونه تان است استفاده نمایید.

اگر هم حوصله و یا وقت کافی برای فیلتر گذاری بر روی توابعتان را ندارید، حداقل بر روی توابع اصلی فیلتر گذاری کنید. مثلا فرضا در یک تابع لیست فونت هایتان را در یک آرایه قرار داده اید و خروجی تابع این آرایه می باشد، ناگفته واضح است که فونت چیزی نامحدود و غیر قابل پیش بینی است در نتیجه چه ۱ نفر قصد استفاده از پوسته یا افزونه شما را دارد چه ۱۰۰۰ نفر، بر روی خروجی این تابع فیلتر قرار دهید!

گاهی اوقات هم توابعی دارید که چند کار را انجام می دهند، اگرچه می توانید هنگام فیلتر گذاری چندین پارامتر را ارسال نمایید، اما کاربری که قصد استفاده از این فیلتر را دارد، در تابع خود تنها می تواند یکی از پارامترها را برگرداند، در نتیجه فیلتر گذاری تنها برای خروجی نهایی توابع نیست و در یک تابع ممکن است نیاز داشته باشید چندین فیلتر قرار دهید. هرچند بهتر است چنین توابعی را به چندین تابع دیگر تقسیم نمایید.

در نهایت باید گفت قابل ویرایش سازی خروجی توابع یک قابلیت بسیار مهم است که به هیچ عنوان نباید از آن قافل شوید. و حتی وقت چندانی هم از شما نمی گیرد. پس توصیه می کنم استفاده از فیلترهای وردپرس را در دستور کار خود حین کدنویسی محصول بعدی تان قرار دهید!

 

موفق باشید.

فرم نظر دهی

*