فعال سازی SSL رایگان بر روی وردپرس

در این مطلب قصد داریم بحث کوتاهی در زمینه اهمیت استفاده از SSL برای سایت های فروشگاهی و هر نوع وب سایتی که کاربران در آن ثبت نام می کنند، داشته باشیم و پس از آن وب سایتی را به شما معرفی نماییم که به کاربران SSL رایگان مدت دار ارائه می دهد!

اولین پرسش: چرا باید از SSL استفاده نماییم؟
پاسخ: برای رمزنگاری تمامی اطلاعاتی که شما یا کاربرانتان با یک سرور اینترنتی رد و بدل می کنید. اگر شما معمولا از اداره یا کافی نت یا اماکن عمومی دیگر به اکانت های خود وارد شده اید باید بدانید که کاربران وب سایتتان نیز همین کار را خواهند کرد و همچین باید بدانید که در صورت غیرفعال بودن SSL بر روی سایتتان همه اطلاعات کاربران با سایت شما به صورت متن معمولی رد و بدل خواهد شد! و این یعنی امنیت صفر.

پرسش دوم: SSL چیست ؟
پاسخ: SSL شیوه ای برای رمزنگاری اطلاعات می باشد که اطلاعاتی که شما با سرور های وب رد و بدل می کنید را با یک کلید که فقط سرور مقصد نحوه رمزگشایی آن را می داند و قادر به رمزگشایی اطلاعات است، رمزنگاری می کند. و در ارتباطات تحت وب معمولا با نام پروتکل HTTPS شناخته می شود.

پرسش سوم: آیا فعال سازی SSL هزینه بر است؟
پاسخ: لزوما اینطور نیست. شما می توانید SSL را به صورت شناخته نشده بر روی سایت خود فعال نمایید که در این صورت علاوه بر داشتن یک ارتباط امن نیازی به پرداخت هزینه های اضافی نیز نخواهید داشت. اما در این صورت از نظر کاربر نهایی که نمی داند محتوای سایت شما چیست و چه اطلاعاتی با سرورتان رد و بدل می کنید، رتبه ی پایین تری نسبت به سایت هایی خواهید داشت که SSL تایید شده دارند.

پرسش چهارم: آیا سرویس SSL تایید شده رایگان وجود دارد؟
پاسخ: در گذشته اینگونه نبود و باید حتما SSL خریداری می کردید اما جدیدا وب سایت Lets Encrypt اقدام به اعطای SSL های تایید شده و رایگان سه ماهه می نماید که توسط آن مدیر وب سایت و یا هاستینگ ها می توانند سرویس SSL را برای سایت ها فعال نمایند.

اگر بخواهیم کمی بیشتر درباره نحوه استفاده از سرویس ذکر شده توضیح بدهیم باید بگوییم که این سرویس را بهتر است هاستینگ شما پشتیبانی نماید، یعنی از هاستینگ خود بخواهید که افزونه Lets Encrypt را بر روی سرویس خود فعال نمایند. با این کار می توانید سرویسی داشته باشید که هر ۳ ماه یکبار یا حتی روزانه SSL سایت شما را به روز رسانی می کند.

فعال سازی SSL بر روی وردپرس:
اگر در حال راه اندازی یک سایت نسبتا جدید هستید می توانید وارد پنل کاربری وردپرس خود شده و هر دو آدرس موجود در قسمت تنظیمات همگانی وردپرس را به صورت https تغییر دهید.
اما اگر در وب سایتی دارید که دارای صفحاتی مهم در گوگل می باشد که ایندکس شده اند با انجام عمل فوق رتبه شما به دلیل تغییر آدرس دچار افت خواهد شد.
پس قدم های بیشتری باید بردارید و اولین قدم استفاده از افزونه های موجود برای تغییر آدرس های سایت شما می باشد به عنوان مثلا افزونه ی Really Simple SSL .
پس از آن باید به گوگل نیز اطلاع دهید که آدرس سایت شما به حالت امن تغییر یافته است. برای این کار به گوگل آنالیز مراجعه کرده و پورت وب سایت خود را به حالت https تغییر دهید. برای این کار پس از ورود به گوگل آنالیز به تب ادمین رفته و سپس بر روی property settings کلیک نمایید در صفحه بارگزاری شده در قسمت Default url پروتکل فعال بر روی سایت خود را به https تغییر دهید.

موفق باشید.

فرم نظر دهی

*