شروع کار با API ربات تلگرام

شروع کار با API ربات تلگرام

خیلی از دوستان برای کار با تلگرام به من مراجعه  و درخواست راهنمایی کرده اند. در این مطلب قصد داریم به بررسی نحوه کار با API این پیام رسان، کتابخانه های کمکی موجود و به طور کلی نحوه شروع کار بپردازیم.

اولین نکته که باید بدانید این است که تلگرام ۲  API جداگانه دارد. یکی برای کلاینت ها و یکی برای ربات ها. علت ایجاد API جداگانه برای نوشتن ربات سهولت ایجاد ربات ها است چرا که تلگرام در API کلاینت از پروتکلی غیر از آنچه برای وب به کار می رود استفاده می کند.

در این مطلب قصد داریم به تشریح نحوه کار با API ربات ها بپردازیم. برای این موضوع هم باید شما حداقل آشنایی ای با جی سون برای انتقال اطلاعات یا همان JSON Object ها داشته باشید.

هم چنین باید بدانید که هنگام کار با API تلگرام نمی توانید از سشن ها استفاده نمایید و باید شناسه کاربری کاربران در تلگرام را مد نظر قرار دهید، چرا که تمام ارتباطاط شما با سرور تلگرام می باشد.

وب سایت رسمی این پیام رسان در صفحه ای جداگانه به تشریح نحوه کار با API ربات پرداخته است، که در آدرس زیر قابل مشاهده است:

https://core.telegram.org/bots

برای آشنایی با اند پوینت های موجود نیز می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

https://core.telegram.org/bots/api

خوب این همه مطلب برای شروع کار کمی گیج کننده است آیا ما باید همه این مطالب را مطالعه کنیم تا بتوانیم یک ربات ساده ایجاد نماییم ؟

در پاسخ باید گفت هم بله و هم خیر، پروسه کار هم می تواند ساده و هم پیچیده باشد که در صورت پیچیدگی زیاد پروژه بهتر است از یک کتابخانه جانبی استفاده نمایید.

اگر تا به حال با هیچ API ای کار نکرده اید بهتر است سعی کنید کد یک ربات ساده را از وب سایت های مختلف که آموزش داده اند دریافت کرده و سعی کنید یک ربات برای خود بسازید. و سپس endpoint های مختلف را آزمایش کنید.

مساله دیگری که باید بدانید این است که تلگرام به دو روش ربات ها را آپدیت می کند. در روش اول شما درخواست دریافت آپدیت ها را به سرور تلگرام می دهید و تلگرام همه آپدیت های موجود را برایتان ارسال می کند. اما در روش دوم تلگرام به صورت خودکار به محض وجود اپدیت رباتتان را به روز می کند. که روش دوم نیازمند ssl بوده و در صورت غیر رسمی بودن آن باید ssl خود را به سرورهای این پیام رسان معرفی کنید.

اگر در لوکال کار می کنید و قصد نوشتن رباتی دارید که از روش دوم استفاده می کند، از آنجا که آپدیت ها توسط تلگرام برای فایل php شما ارسال می شوند دیباگ خطاها کمی دشوار می شود. همچنین معرفی ssl و آدرس جدید پس از تغییر آی پی سیستم تان خسته کننده است. برای حل این دست مشکلات می توانید از ابزار رایگان ngrok استفاده نمایید. که یک ساب دامین در اختیار شما قرار می دهد که دارای ssl ثبت شده می باشد و نیازی به معرفی به تلگرام ندارد. همچنین سروری بر روی لوکال شما اجرا می کند که توسط آن مقادیر دریافتی و پاسخی که شما داده اید را می توانید مشاهده نمایید. دقت داشته باشید که اگر برنامه را نبندید آدرس تخصیصی به شما حتی در صورت قطع شدن اینترنت هم تغییر نمی کند!

نکته آخر اینکه برای استفاده از کتابخانه های جانبی بهتر است کار با ابزار کامپوسر را بدانید تا روند ایجاد پروژه برایتان ساده تر شود.

 

 

فرم نظر دهی

*