آموزش نحوه تعامل وردپرس با افزونه ها و پوسته ها

آموزش های وردپرسی

همانطور که احتمالا می دانید در وردپرس دو راه کلی برای برقراری ارتباط با هسته ی سیستم مدیریت محتوا وجود دارد.

راه اول فایل های موجود در پوسته ها هستند و راه دوم پلاگین ها !

در این مطلب قصد داریم نحوه ی عملکرد وردپرس را در مواجه شدن با هر دو مورد به طور مختصر بررسی نماییم.

در وردپرس برای ایجاد یک افزونه ی جدید ما در پوشه ی plugins یک پوشه ایجاد می نماییم ، سپس یک فایل هم نام با همان پوشه با فرمت php در آن پوشه ایجاد کرده و دیگر فایل های افزونه خود را توسط آن فراخوانی می کنیم (اصطلاحا اینکلود می کنیم).

پس این فایل شاهراه ارتباطی افزونه ی ما با هسته ی وردپرس خواهد بود!

اما در قالب ها شیوه ی ارتباط کمی متفاوت است ، چرا که وردپرس در قالب های ما فایل های زیادی را قادر است شناسایی نماید ، هرچند همه ی آنها توسط اینکلود کردن می توانند به یکدیگر متصل شوند ، اما وردپرس نیز بدون اینکلود کردنشان توسط طراح می تواند آن ها را شناسایی کرده و به یکدیگر الصاق نماید!

به عنوان مثال در یک پوسته تنها فایل های الزامی که حتما باید وجود داشته باشند فایل index فایل style.css می باشند!

اما در صورتی که شما بخواهید کدهایتان تمیز تر باشند می توانید فایلی با نام functions.php در همان پوشه ایجاد کرده ، چند تابع php در آن قرار دهید و سپس در فایل index آنها را فراخوانی کنید ، بدون اینکه فایل functions را جایی اینکلود کرده باشید!

اما اوج قدرت وردپرس زمانی است که متوجه این مطلب می شوید که فایل های دیگری نیز وجود دارند که وردپرس قادر است آنها را به ترتیب فراخوانی کند!

مثلا شما از فایل index بخش ابتدایی کدهای html و بخشی از سریرگ را به فایلی با نام header.php انتقال می دهید و کدهای قبلی را از فایل index حذف می نمایید.و با بارگزاری صفحه ی اول سایت مشاهده می کنید که وردپرس به طور خودکار قسمت سربرگ را دقیقا در جای صحیح خود قرار داده است!

اما ممکن است به این مساله فکر کنید که وردپرس چگونه فایل های مختلف مثلا افزونه ها و پوسته را یکپارچه سازی کرده و همه را به صورت یکپارچه استفاده می نماید ؟

برای این سوال باید کمی تخصصی تر بحث نمود و اینطور پاسخ داد که وردپرس توابعی خاص به نام اصلاحا هوک دارد که با آنها می توان به بخش های مختلف سیستم در حین راه اندازی اش دسترسی پیدا کرد !

مثلا می توان نام تابعی را به آنها ارسال کرد و به وردپرس فهماند که اگر در حال پردازش بخش تعیین شده بود این تابع را نیز فراخوانی کند! و یا بر روی خروجی توابع دیگر فیلتر گذری کرد و خروجی را به دلخواه تغییر داد! و همچنین می توان اولویت بندی نیز تعیین نمود.

در پایان باید گفت اگر در ابتدای یادگیری ساخت پوسته یا افزونه برای وردپرس هستید حتما بررسی همه چیز را در مستندات وردپرس در نظر داشته باشید.

موفق باشید.

 

 

فرم نظر دهی

*