آموزش نحوه استفاده صحیح از وردپرس

آموزش های وردپرسی

سیستم وردپرس اگرچه سیستمی بسیار حرفه ای با ظاهری بسیار ساده و امنیت بسیار بالا است اما می تواند گاهی اوقات در صورت عدم توجه کاربران به هشدار های امنیتی و عدم استفاده صحیح ، استفاده از رمزهای عبور نامناسب و یا غیر از مسائل امنیتی به خاطر عدم آشنایی به این سیستم ، بسیار ناکارآمد باشد.

پیش از راهاندازی سایت اصلی تان با وردپرس

پیش از شروع کار با وردپرس حتما آخرین نسخه ی آن را بر روی سیستم خانگیتان نصب کرده به تمام قسمت های آن سر بزنید : منو (فهرست) ایجاد کنید دسته برای نوشته ها ایجاد کنید و سپس دسته و یک برگه را به یک فهرست اختصاص دهید و غیره. قسمت افزونه ها را بررسی کنید ( شامل : نحوه نصب و حذف افزونه ها و غیره). به قسمت نمایش > پوسته ها بروید پوسته را فعال یا غیر فعال و یا حذف کنید ، تنظیمات پوسته تان را تغییر دهید ، به تنظیمات موجود پیش و پس از فعال سازی افزونه و یا پوسته ها دقت کنید و غیره.

همچنین به قسمت ارسال مطلب جدید بروید ( پس از ایجاد دسته ) به نحوه تخصیص دسته بندی به مطالب ، قسمت ایجاد برچسب و همچنین تخصیص تصویر شاخص به مطلبتان دقت کنید.

در کل به تمام قسمت ها دقت کنید ، چرا که ممکن است پس از راه اندازی وبسایت وردپرسی تان و ارسال چندین مطلب متوجه نقصی در کارتان شده و مجبور به ویراش کل پایگاه داده و یا تک تک مطالب شوید. لذا بهتر است پیش از راه اندازی حتما آشنایی کامل با وردپرس داشته باشید.

پس از راه اندازی

پس از آنکه پوسته ای انتخاب کردید ، در مورد نحوه دسته بندی مطالب تصمیم گرفتید و یک یا دو مطلب حداقل از پیش آماده داشتید نوبت به راه اندازی وبسایتتان می رسد.

پس از آنکه سایت اصلی را راه اندازی کردید ، پلاگین های بی مورد و فقط جهت آشنایی با نحوه عملکرد نصب نکنید ( توصیه می شود در لوکال تست کنید) ، از پوسته ها و افزونه های قابل اعتماد استفاده نمایید (بسیار مهم) ، از تصاویر با حجم کم استفاده نمایید ، هنگام ارسال مطلب کمی حوصله به خرج دهید ، به مطالب برچسب الصاق کنید ، از تصاویر شاخص استفاده نمایید ، برای نام تصاویر شاخص از نام مطلب و یا نامی مناسب موضوع استفاده کنید و همچنین سعی کنید توضیحی برای تصویر درج کنید.

همیشه از آخرین نسخه ی وردپرس استفاده نمایید ، افزونه هایی که فعالند را به روز نگه دارید و افزونه های غیر فعال را از سرور حذف کنید. هر از چندگاهی وبسایتتان را توسط یک اسکنر بررسی کنید تا از عدم وجود فایل های مخرب اطمینان حاصل نمایید. اگر از vps استفاده می کنید به رمز عبور آن دقت کنید ( از کلمات پیچیده و طولانی استفاده کنید). به هیچ عنوان از پلاگینی که در مخزن وردپرس معرفی نشده استفاده ننمایید ( مگر آنکه برای شما به صورت سفارشی تهیه شده باشد و یا مواردی که خودتان اطمینان دارید در افزونه کدهای مخرب وجود ندارد ).

از افزونه های محدود و فقط بنا به نیازواقعی استفاده نمایید (وردپرس در حالت عادی به منابع زیادی نیاز دارد و استفاده از پلاگین های زیاد موجب مصرف بیهوده ی منابع می شود)

برخی از افزونه ها در پایگاه داده برای خود جدولی ایجاد کرده و به هنگام پاکسازی آنها را حذف نمی کنند ! از حذف شدن این جداول اطمینان حاصل نمایید.

اگر از هاست اشتراکی استفاده می نمایید سعی کنید از افزونه های لایک ، امتیاز دهی و غیره به  مطالب و نظرات استفاده نکنید و در صورت استفاده فقط برای مطالب استفاده نمایید و نه نظرات.

لینک های زیر شاید مفید باشند :

آمارگیر و نمایش دهنده ی لینک هایی که کاربران با آن وارد سایتتان شده اند ( بسیار مفید ) :

https://wordpress.org/plugins/wp-statistics/

اسکنر وبسایت : http://sitecheck.sucuri.net/

فرم ساز تمس با ما : http://wordpress.org/plugins/contact-form-7/

ساخت خبرنامه : https://wordpress.org/plugins/wysija-newsletters/

بهبود دهنده ی سئو : https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

ساخت فیلد به صورت دستی (برای نیاز های خاص)  : https://wordpress.org/plugins/advanced-custom-fields/

 

 نکته : پلاگین های معرفی شده برخی از معروف ترین پلاگین های وردپرس هستند که بسیار قابل اعتمادند و اگر نیازی به آنها احساس نمی کنید بیهوده نصبشان نکنید! همچنین خود را به پلاگین های معرفی شده ی ما محدود نکنید ! در انتخاب پلاگین می توان به مولفه هایی مانند تعداد دانلود زیاد ، امتیاز بالا در سایت وردپرس ( به تعداد آرای ۵ ستاره دقت کنید) ، سازگاری با نسخه فعلی وردپرس شما (پس از انتخاب افزونه ی مورد نظر آن را از پنل ادمین نصب کنید و قسمت جزییات را مطالعه کنید) و سادگی دسترسی به جزئیات و غیره دقت کنید.

 

 

فرم نظر دهی

*