آموزش راه اندازی سرور خانگی

آموزش های وردپرسی

آموزش راه اندازی سرور خانگی

سرور خانگی چیست ؟

برای متوجه شدن مفهوم سرور خانگی ابتدا باید اطلاعاتی در مورد سرور های وب داشته باشید.

سرورهای تحت وب کامپیوتر هایی با منابع سخت افزاری بسیار زیاد و معمولا قدرتمند می باشند ، که به صورت ۲۴ ساعته به شبکه وب متصل هستند.

سرور خانگی نمونه ای کوچک با منابع بسیار کمتر است که منابع آن به هر اندازه ای ممکن است باشد ، و نکته مهم در مورد این نوع سرور آن است که این سرورها معمولا محدودیت های زیادی دارند و به عنوان سرور تحت وب قابل استفاده نیستند.

و لیکن این نوع سرور ها برای مشاهده و ویرایش سورس کد اسکریپت های کاربران خانگی بسیار مناسب می باشند.

به عنوان مثال در مورد حرفه ما که نیاز به ویرایش و مشاهده تغییرات در کد های وردپرس را داریم ، این نوع سرور ها بسیار مناسب می باشند.

تعریف : سرور خانگی مجموعه ای از چندین نرم افزار است که به صورت یکجا و در قالب یک نرم افزار بر روی سیستم کامپیوتری شما نصب شده و معمولا دارای امکاناتی مانند : سرور آپاچی ، اماکان ایجاد دیتابیس ((MySql سرور مرور کدهای PHP  و در برخی مجموعه ها دارای امکاناتی برای اجرای فایل perl  نیز می باشد.

معرفی نرم افزار

به عنوان چند نمونه از شبیه ساز سرور (سرور خانگی) می توان از نرم افزار های Wampp  و Xampp نام برد.

آخرین نسخه از نرم افزار Wampp را می توانید از این لینک http://sourceforge.net/projects/wampserver/ دانلود نمایید.

و بهترین نسخه از نرم افزار Xampp  محصولی از شرکت ApacheFriends می باشد که آخرین نسخه آن از این لینک  https://www.apachefriends.org/download.html قابل دریافت است.

حجم نرم افزار Xampp چند برابر بیشتر است و لیکن پایداری آن هم بسیار بهتر است ، در صورتی که نرم افزاری ساده می خواهید تا ویرایش های جزیی و اعمال ساده ای انجام دهید استفاده از نرم افزار Wampp به نظر بهتر می رسد. اما اگر قصد کد نویسی حرفه ای بر روی سیستم شخصیتان را دارید توصیه می کنم نرم افزار Xampp را دانلود کنید.

نصب Wampp

در صورت نصب این نرم افزار ، پس از اتمام مراحل نصب آیکون آن در سمت راست نوار تسک بار ظاهر می شود .

بر روی آن کلیک کرده و Start All Services  را کلیک نمایید تا به طور خودکار سرور آپاچی و mysql اجرا شوند.

سپس به محل نصب نرم افزار بروید و پوشته ی public_html را باز کرده و اسکریپت هایتان را در آنجا قرار دهید.

پس ار آن مرورگرتان را باز نمایید و یکی از دو آدرس مقابل را وارد کنید :  http://localhost , http://127.0.0.1

اگر اسکریپت شما در پوشه ی public_html  فایلی با نام index داشته باشد به طور خودکار اجرا شده و شما نتیجه را خواهید دید، اگر از قبل فایل دیگری با این نام موجود بوده و شما اسکریپت تان را در پوشه دیگری قرار دادید ، باز هم اگر اسکریپتتان دارای فایلی با نام index  باشد آن فایل اجرا می شود (به طور خودکار بانوشتن http://127.0.0.1/name-poosheh   ) و در صورتی که نام دیگری داشته باشد باید نام فایل به همراه پسوند آن ذکر شود ، به این صورت :

مثلا فرضا فایلی با نام myfile.php  در پوشه ای با نام name-pooshe ایجاد کرده ایم آنگاه نحوه آدرس دهی به صورت زیر خواهد بود:

http://127.0.0.1/name-pooshe/myfile.php

توجه کنید که باز کردن لوکال از طریق ایکون wampp در تسکبار نیز امکان پذیر است و همچنین باز کردن پوشه ی public_html ، ایکون موجود در تسکبار امکانات دیگری نیز دارد.

نصب Xampp

نصب این نرم افزار نیز مانند نرم افزار بالا به راحتی با اجرای فایل setup  انجام می شود. و تنها نکته آن است که بهتر است این نرم افزار را در درایوی غیر از درایو ویندوزتان نصب نمایید تا در صورت تعویض ویندوز نیازی به نصب مجدد آن نباشد.

پس از نصب توجه آیکون دسترسی سریع Xampp Control Panel بر روی صفحه دسکتاپتان ظاهر می شود و با کلیک بر روی آن و کلیک بر روی دکمه های Start در مقابل mysql و Apache می توانید آنها را اجرا نمایید سپس پنجره نرم افزار را ببندید (آیکون نرم افزار تا زمان اجرا بودن سرورها در تسکبار باقی می ماند ). توجه داشته باشید بهتر است پس از اتمام کارتان آیکون نرم افزار در تسکبار را کلیک کرده و با کلیک بر روی Stop  دیتابیس و آپاچی را غیر فعال نمایید.

در نرافزار Xampp برای آن که فایل ها از طریق مرورگر قابل دیده شدن باشند باید آنها را در پوشه ی htdocs در پوشه نرم افزار قرار دهید.

نکته : به علت ایجاد اختلال در عملکرد هرگز هر دو نرم افزار رو همزمان اجرا نکنید.

همچنین نرم افزار های دیگری نیز وجود دارند که بعضا پرتابل (بدون نیاز به نصب و قابل انتقال ) می باشند.

در آموزش بعدی نحوه نصب سیستم مدیریت محتوای وردپرس را قرار خواهم داد.

فرم نظر دهی

*