آموزش ایجاد پایگاه داده در CPanel

آموزش های وردپرسی

CPanel یا همان Control Panel همانطور که از نامش پیداست ابزاریست جهت مدیریت بخشی از فضای وب اشتراکی ای که به شما اختصاص یافته است.

انواع مختلفی از کنترل پنل ها وجود دارند مانند CPanel ، DirectAdmin ، Plesk ، Vista Panel و غیره …..

در این آموزش نحوه ایجاد پایگاه داده در CPanel را که محصولی از وبسایت cpanel.net است را آموزش می دهم.

وقتی شما فضای وب یا همان فضای اشتراکی خریداری می کنید یک آی پی به همراه یوزر نیم و رمز عبور به شما داده می شود تا توسط آن وارد کنترل پنل سایت خود شده و به مدیریت وبسایت خود بپردازید.

پس از ورود به Cpanel در سمت راست آیکون ابزار های مختلف به صورت دسته بندی شده قابل مشاهده است.

در در دسته ی Databases بر روی MySql Databases کلیک کنید تا به صفحه ی ایجاد و مدیریت ها دیتابیس ها منتقل شوید.

در این صفحه نحوه ی عملکرد به این صورت است که ابتدا یک دیتابیس ایجاد می کنید ، سپس یک یوزر ایجاد می نمایید و در آخر یوزری که ایجاد کرده اید را به دیتابیسی که قبل از آن ایجاد نموده اید متصل می کنید.

توجه کنید که پس از ایجاد یک یوزر و اتصال آن به یک دیتابیس ، اگر دیتابیس دیگری هم درست کردید یوزر قبلی به این دیتابیس نیز قابل اتصال است.

همچنین این نکته را در ذهن داشته باشید که هر بار یک دیتابیس یا یوزری ایجاد می کنید نام آن را در زیرش می توانید مشاهده کنید ، همچنین در انتهای صفحه ببینید که کدام یوزر به کدام پایگاه داده متصل است ( این اطلاعات برای ویرایش فایل کانفیگ سیستم مدیریت محتوایتان مهم است).

در دیگر سیستم های کنترل پنل نیز روند کار به همین شکل است ، مثلا در پلسک دقیقا همین کارها را باید انجام دهید.

اگر به صفحه ی اصلی CPanel تان برگردید در دسته ی Databases گزینه های دیگری هم مشاهده می کنید ، بر روی  phpMyAdmin کلیک کنید و کمی صبر کنید تا به آنجا منتقل شوید.

پس از باز شدن صفحه ی phpMyAdmin در منوی سمت چپ باید بتوانید نام پایگاه داده ای را که قبلا ایجاد نموده اید ببینید.

و با کلیک بر روی نام هر پایگاه داده اطلاعات ذخیره شده در آن را خواهید دید ( دانستن این موارد برای زمان هایی که شما احتیاج پیدا می کنید نام دامنه ی ثبت شده در سیستم مدیریت محتوایتان را تغییر دهید یا بخواهید وبسایتتان را از یک سرویس دهنده به سرویس دهنده ی دیگری منتقل نمایید ، می تواند مفید باشد )

اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی تغییر نام دامنه در وردپرس و import و export اطلاعات موجود در پایگاه های داده تان را در آینده توضیح خواهم داد.

موفق باشید.

فرم نظر دهی

*