آموزش ایجاد پایگاه داده در سرور خانگی

آموزش های وردپرسی

پایگاه داده یا دیتابیس شیوه ای مکانیزه برای نگهداری اطلاعات متغییر در فایل هایی با فرمت خاص است.

در حالت عادی برای این که شما مطلب جدیدی به سایتتان اضافه نمایید نیاز دارید یا به صورت دستی فایلی را ویرایش کرده و یک مطلب جدید اضافه کنید به آن فایل و یا این که به صورت اتوماتیک اسکریپتی (برنامه ای) بنویسید که فایل را باز کرده متنی را بنویسد شماره خط آن را ذخیره کند و در موقع نیاز به آن مطلب مجددا آن فایل را باز کرده خط مورد نظر را یافته و از آن جا به طول تعیین شده استخراج نماید ، و بد تر از آن اینکه هر برنامه سازی برای اسکریپت ( برنامه ) خود باید فایلی با فرمت خاص و بسته به نوع اطلاعات تمام تمهیدات لازم و کد نویسی های زیادی را تدارک ببیند !

اما با استفاده از تکنیک پایگاه داده شما سروری خواهید داشت که تمام آن اعمال را خود به صورت اتوماتیک و با دستورات ساده ی برنامه نویس ایجاد می نماید !

دستوراتی که برای برقراری ارتباط با پایگاه داده به کار می روند معروف به زبان sql می باشد.

به عنوان مثال سیستم مدیریت محتوای وردپرس به هنگام نصب به طور خودکار به پایگاه داده ای که به آن مععرفی شده متصل شده ، و توسط دستورات sql به صورت کاملا خودکار جداولی در پایگاه داده ایجاد کرده و در آن جداول فیلد هایی را ایجاد می نماید.

هر چند سیستم های مدیریت محتوا اطلاعت را به صورت خودکار در پایگاه داده ثبت می نمایند ، اما گاهی اوقات شما نیاز به ویرایش مستقیم اطلاعات درون پایگاه داده سایتتان دارید ، همچنین بر روی سرور های خانگی به دلیل نبود کنترل پنل مدیریتی شما باید مستقیما به پایگاه داده وصل شده و دیتابیسی ایجاد نمایید ، هرچند توسط اسکریپت php هم می توان این کار را به صورت خودکار انجام داد ، و لیکن برای کاربران مبتدی چنین کاری چندان ساده نیست.

در سرور های وب ابزاری (محیطی) گرافیکی برای برقرار ارتباط با پایگاه داده تدارک دیده شده است که به آن phpmyadmin گفته می شود ، که کار آن اتصال به سرور های MySql می باشد.

سرور MySql پایگاهی قدرتمند جهت نگداری اطلاعات شماست و phpMyAdmin ابزاری گرافیکی برای اتصال به آن است.

برای مشاهده ی phpMyAdmin در سرور خانگیتان ، پس از اطمینا از در حال اجرا بودن apache و mysql ، آدرس زیر را در نوار آدرس مرورگرتان وارد نمایید :

http://127.0.0.1/phpmyadmin

سپس کلید اینتر را بفشارید تا phpmyadmin اجرا شود ، در سمت چپ صفحه منوی وحود دارد که نمایش دهنده ی پایگاه های داده ی شماست.

در ابتدا ممکن است این منو هیچ گزینه ای نداشته باشد چرا که هنوز پایگاه داده ای ایجاد ننموده اید.

برای ایجاد پایگاه داده از نوار بالای صفحه ی phpmyadmin به تب Databases بروید .

databases-screen

در تب databases در قسمت create databse در فیلد اول نام پایگاه داده تان برا وارد نمایید به عنوان مثال mydb و یا wp-db و یا هر اسم دلخواه شما .

پس از آن از منوی شناور باید فرمت پایگاه داده تان را انتخاب نمایید ، اگر در حال ایجاد پایگاه داده برای نصب وردپرس فارسی می باشید نیازی به انتخاب گزینه ای خاص نیست اما اگر قصد نصب اسکریپتی خاص دارید بهتر است منوی کشویی Collection را باز نموده و با اسکرول به سمت پایین در قسمت utf-8 گزینه ی utf8_persian_ci را انتخاب نمایید تا پایگاه داده شما حروف فارسی را به درستی ذخیره نماید.

پس از انجام مراحل فوق بر روی دکمه create کلیک نمایید تا پایگاه داده تان ایجاد شده و نام آن در منوی سمت چپ phpmyadmin به نمایش در آید.

اگر بر روی نام پایگاه داده تان کلیک نمایید صفحه ی آن منتقل می شوید و در آن جا چون جدولی وجود ندارد در منوی سمت چپ چیزی وجود نخواهد داشت اما پس از نصب سیستم مدیریتی تان اگر مجددا به آن قسمت مراجعه نمایید نام جداول ایجاد شده را خواهید دید. همچنین خودتان به صورت دستی نیز می توانید جدولی ایجاد نموده و در فیلد های آن اطلاعاتی وارد نمایید که چون در این مطلب صرفا قصد آموزش ایجاد پایگاه داده را داشتم از توضیح آن خود داری کرده و آشنایی با این بخش ها را به خودتان واگذار می کنم.

ایجاد پایگاه داده بر روی سرور با کنترل پنل Cpanel را در مطلب بعدی توضیح خواهم داد.

فرم نظر دهی

*